top of page

Ściegi w hafcie ręcznym - ścieg atłaskowy

Ścieg atłaskowy, zwany też satynowym (z angielskiego satin stitch) to ścieg idealny, gdy w szybki sposób chcemy wypełnić haftem duże powierzchnie. Możemy użyć go jak kredek podczas kolorowania kolorowanki. Wystarczy wypełnić dane pole konkretnym kolorem. Jednak jak to zrobić? Już pokazuję :)


  1. Ponieważ ścieg satynowy służy głównie do wypełniania powierzchni kolorem, na tkaninie narysowałam kwadrat. U Ciebie może być to jednak dowolny kształt. Wbij igłę od dołu w jednym z rogów Twojego kształtu. Przeciągnij nitkę na prawą stronę.

  2. Wbij igłę w róg kształtu znajdujący się naprzeciwko. Przeciągnij nitkę na lewą stronę.

  3. Wbij igłę ponownie w pierwszym rogu kształtu, tuż pod poprzednio wykonanym ściegiem i przeciągnij nitkę na prawą stronę.

  4. Wbij igłę po przeciwnej stronie, tuż pod poprzednio wykonanym ściegiem.

  5. Kontynuuj haftowanie, aż cały kształt zostanie wypełniony kolorem.

  6. Ścieg atłaskowy zwany bywa również ściegiem na okrętkę, bowiem kładąc kolejne ściegi, zarówno z prawej, jak i z lewej strony robótki, tworzymy ten sam kształt.

Co jest najważniejsze w atłasku? Precyzja. Ważne jest, by początki i zakończenia ściegów tworzyły równe rządki. Najlepiej patrzeć na osnowę tkaniny i używać jej jako wyznacznika. Możemy też narysować proste linie pisakiem do tkanin wspomagając się linijką.


Mogę również podpowiedzieć, że ściegi tworzone atłaskiem nie powinny być za długie. Jeśli takie będą - zaczną odstawać nam od tkaniny, przez co haft wyglądać będzie niechlujnie. Jeśli zatem mamy taką możliwość - podzielmy nasz wzór na mniejsze fragmenty.


W przypadku atłaska warto również haftować mniej niż standardowymi sześcioma nitkami muliny. Gdy przyjrzysz się mulinie z bliska, zobaczysz, że stworzona jest z sześciu owiniętych wokół siebie nitek. Nitki te możesz bez problemu rozdzielić i użyć tylko połowy z nich. Dzięki temu atłasek będzie ładniej przylegać do tkaniny, a nitki będzie łatwiej kontrolować. Niestety, oznacza to również, że haft zajmie nam więcej czasu.


Jak w przypadku większości ściegów - praktyka czyni mistrza. Nie zrażaj się, jeśli Twój ścieg początkowo będzie wychodził nierówny. Z każdą kolejną pracą będzie coraz lepiej :)


 

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis będzie dla Ciebie pomocny. Jeśli tak właśnie jest, zapraszam do lektury innych wpisów na blogu, znajdziesz tutaj wiele ciekawostek ze świata haftu oraz porady, jak samemu zacząć przygodę z tą techniką :) Będzie mi również miło, jeśli poślesz ten post dalej i dasz o nim znać znajomym! A jeśli chcesz wesprzeć moją działalność, może postawisz mi wirtualną kawę? Wiadomo, że przy ciepłym naparze lepiej się pracuje! :D Wystarczy, że klikniesz w link poniżej ;) Z góry dziękuję i do usłyszenia!Comments


Mereshka Shop Paulina Pleskot

Hej! Miło Cię widzieć!

Mam na imię Paulina i od 2018 roku zajmuję się haftem ręcznym. Uwielbiam haftować realistyczne zwierzęta oraz tworzyć wartościowe, edukacyjne treści, by przybliżyć tę piękną dziedzinę sztuki innym. Zapraszam do buszowania po blogu i zgłębianiu tajników haftu ;)

Czytaj dalej

Podoba Ci się to,
co robię?

Możesz wesprzeć mnie

poprzez postawienie wirtualnej

kawy lub zostanie Patronem w serwisie Patronite:)

Property1Variant3_8a7661fba9.png
bottom of page