top of page

Ściegi w hafcie ręcznym - ścieg "Janina"

W ostatnim poście o hafcie kujawskim wspomniałam o tym, że wykorzystuje się w nim ścieg o ciekawie brzmiącej nazwie - ścieg "Janina" (stykowy). W Internecie nie ma na jego temat zbyt wielu informacji, a i ja jeszcze o tego rodzaju ściegach nie pisałam, pora zatem nadrobić zaległości!


Ścieg "Janina" należy do grupy typowo polskich ściegów, charakterystycznych dla haftów ludowych wykonywanych na terenie naszego kraju. Jest on odmianą ściegu zakopiańskiego (o którym napiszę innym razem), a więc bazuje na krzyżykach wyszywanych w konkretny sposób. Wykonuje się go od ręki lewej do prawej, a każde następne skrzyżowanie nici styka się z poprzednim. Punkty spotkania skrzyżowanych ściegów górnych i dolnych nie leżą w linii pionowej, lecz mijają się, a każdy nowy ścieg wysunięty jest naprzód w stosunku do poprzedniego.


Jak wykonać go poprawnie? Już pokazuję :)  1. Wbij igłę od spodu w miejscu rozpoczęcia pierwszego krzyżyka (dolny lewy róg). Przeciągnij igłę z nitką na prawą stronę.

  2. Wbij igłę po skosie, tworząc pierwszą przekątną krzyżyka.

  3. Wbij igłę od spodu obok poprzednio wykonanego ściegu. Zwróć uwagę, że ten ścieg, czyli początek drugiej przekątnej, nie zaczyna się nad początkiem poprzedniego ściegu, lecz jest w stosunku do niego przesunięty na prawo.

  4. Wbij igłę od góry po przekątnej. Ponownie - koniec tego ściegu nie powinien znaleźć się równo pod końcem poprzedniego, lecz być w stosunku do niego przesunięty w prawo. Przeciągnij igłę z nitką na lewą stronę. Stworzony krzyżyk powinien być szerszy u dołu, a węższy na górze.

  5. Wbij igłę od spodu, tym razem na dole, równo pod punktem przecięcia przekątnych tworzących poprzedni krzyżyk.

  6. Kontynuuj haftowanie pamiętając, by kolejne ściegi przesuwać w stosunku do poprzednich na prawo.


Co jest najważniejsze w tym ściegu? Starajmy się, by odstępy między ściegami były równe. Pamiętaj również o tym, by ściegi stykały się w odpowiednich miejscach. Poprawnie wykonany ścieg "Janina" od lewej strony wygląda jak dwie linie stębnówki.


Ścieg ten możesz modyfikować - tworzyć ściegi gęściej lub rzadziej, a także próbować haftu po łuku, czy nawet okręgu. Tradycyjnie ściegu "Janina" używa się w hafcie ludowym do tworzenia wszelkiego rodzaju zdobień.


Koniecznie daj znać w komentarzu, do czego Ty użyjesz tego ściegu i o czym powinnam napisać w następnym poście!

 

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis będzie dla Ciebie pomocny. Jeśli tak właśnie jest, zapraszam do lektury innych wpisów na blogu, znajdziesz tutaj wiele ciekawostek ze świata haftu oraz porady, jak samemu zacząć przygodę z tą techniką :) Będzie mi również miło, jeśli poślesz ten post dalej i dasz o nim znać znajomym! A jeśli chcesz wesprzeć moją działalność, może postawisz mi wirtualną kawę? Wiadomo, że przy ciepłym naparze lepiej się pracuje! :D Wystarczy, że klikniesz w link poniżej ;) Z góry dziękuję i do usłyszenia!Comentários


Mereshka Shop Paulina Pleskot

Hej! Miło Cię widzieć!

Mam na imię Paulina i od 2018 roku zajmuję się haftem ręcznym. Uwielbiam haftować realistyczne zwierzęta oraz tworzyć wartościowe, edukacyjne treści, by przybliżyć tę piękną dziedzinę sztuki innym. Zapraszam do buszowania po blogu i zgłębianiu tajników haftu ;)

Czytaj dalej

Podoba Ci się to,
co robię?

Możesz wesprzeć mnie

poprzez postawienie wirtualnej

kawy lub zostanie Patronem w serwisie Patronite:)

Property1Variant3_8a7661fba9.png
bottom of page