top of page

Ściegi w hafcie ręcznym - ścieg paprociowy

Ścieg paprociowy należy do grupy ściegów przed igłą. To kolejny ścieg, którego nazwa wywodzi się od jego kształtu. Zarówno polska nazwa, jak i angielska (fern stitch) sugeruje pewne podobieństwo do liści paproci. Czy jest tak w rzeczywistości? Przekonajmy się!


  1. Wbij igłę od spodu w miejscu, w którym ma zacząć się Twój ścieg. Przeciągnij nitkę na prawą stronę.

  2. Wbij igłę około centymetra poniżej i przeciągnij nitkę na lewą stronę.

  3. Wbij igłę od spodu mniej więcej w połowie pierwszego ściegu i około pół centymetra na lewo od niego. Przeciągnij nitkę.

  4. Wbij igłę w miejsce zakończenia pierwszego ściegu i przeciągnij nitkę.

  5. Wbij igłę tak, jak w punkcie 3, ale tym razem po prawej stronie pierwszego ściegu. Przeciągnij nitkę.

  6. Wbij igłę w miejsce zakończenia pierwszego ściegu i przeciągnij nitkę.

  7. Wbij igłę od spodu około centymetra poniżej pierwszego ściegu. Przeciągnij nitkę.

  8. Wbij igłę w miejsce zakończenia pierwszego ściegu, tworząc kolejny prosty ścieg.

  9. Kontynuuj haftowanie.


Ścieg paprociowy, jak sama nazwa wskazuje, idealnie nada się do tworzenia liści paproci, ale i innych gałązek, na przykład słonecznika, listków, może stać się również elementem śnieżynek, rybimi ośćmi i czymkolwiek co podpowie Wam wyobraźnia. Nie jest to trudny ścieg, więc tym bardziej warto mieć go w swoim repertuarze.


 

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis będzie dla Ciebie pomocny. Jeśli tak właśnie jest, zapraszam do lektury innych wpisów na blogu, znajdziesz tutaj wiele ciekawostek ze świata haftu oraz porady, jak samemu zacząć przygodę z tą techniką :) Będzie mi również miło, jeśli poślesz ten post dalej i dasz o nim znać znajomym! A jeśli chcesz wesprzeć moją działalność, może postawisz mi wirtualną kawę? Wiadomo, że przy ciepłym naparze lepiej się pracuje! :D Wystarczy, że klikniesz w link poniżej ;) Z góry dziękuję i do usłyszenia!Comments


Mereshka Shop Paulina Pleskot

Hej! Miło Cię widzieć!

Mam na imię Paulina i od 2018 roku zajmuję się haftem ręcznym. Uwielbiam haftować realistyczne zwierzęta oraz tworzyć wartościowe, edukacyjne treści, by przybliżyć tę piękną dziedzinę sztuki innym. Zapraszam do buszowania po blogu i zgłębianiu tajników haftu ;)

Czytaj dalej

Podoba Ci się to,
co robię?

Możesz wesprzeć mnie

poprzez postawienie wirtualnej

kawy lub zostanie Patronem w serwisie Patronite:)

Property1Variant3_8a7661fba9.png
bottom of page