top of page

Ściegi w hafcie ręcznym - ścieg przytrzymujący

Do tej pory opowiadałam Wam o prostych ściegach idealnych na początek nauki haftowania. Ścieg przytrzymujący również do nich należy. Jednak można na niego patrzeć jako swego rodzaju połączenie ściegu i aplikacji. Następuje tutaj bowiem podobny proces jak podczas naszywania na materiał innego kawałka materiału, czy filcu. W ściegu przytrzymującym jednakże używamy ściegu, by przytrzymać w miejscu kawałek muliny, tudzież nici.


Brzmi skomplikowanie? Spokojnie. Wcale takie nie jest!  1. Wbij igłę od dołu w miejscu, w którym ma zaczynać się Twój ścieg. Przeciągnij nitkę.

  2. Wbij igłę od góry w miejscu, w którym ma kończyć się ścieg. Przeciągnij nitkę i zakończ ścieg od dołu supełkiem.

  3. Igłę z tym samym, lub innym kolorem muliny wbij od dołu, kilka milimetrów od rozpoczęcia ściegu, jak najbliżej wykonanego ściegu. Przeciągnij nitkę.

  4. Wbij igłę od góry po drugiej stronie pierwszego ściegu, tworząc pierwszy przytrzymujący go ścieg.

  5. Kontynuuj haftowanie króciutkich przytrzymujących ściegów oddalonych od siebie w równej odległości około pół centymetra.. Gdy dotrzesz do końca, zakończ haft po lewej stronie supełkiem.

Wykonanie ściegu przytrzymującego (po angielsku couching stitch) można dowolnie modyfikować. Zamiast linii prostej, możemy wyhaftować linię falowaną, czy łamaną. Ściegi przytrzymujące możemy tworzyć tym samym lub innym kolorem muliny. Dodatkowo, możemy zmieniać grubość nici. Jeśli ściegi przytrzymujące wykonamy cieniutką nitką lub jedną nitką muliny w kolorze głównego ściegu, staną się one niemal niewidoczne.


Do czego się przyda? Ściegu przytrzymującego możemy użyć w tych samych sytuacjach, co stębnówki, czy ściegu rozłupanego - na przykład do haftowania konturów. Ścieg przytrzymujący będzie również niezawodny podczas haftowania metalizowaną muliną, która podczas haftowania tradycyjnymi ściegami lubi się rwać i plątać. Zamiast przeciągać ją przez materiał, możemy użyć ściegu przytrzymującego, jak to robiono w przeszłości podczas haftu złotymi nićmi :)


 

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis będzie dla Ciebie pomocny. Jeśli tak właśnie jest, zapraszam do lektury innych wpisów na blogu, znajdziesz tutaj wiele ciekawostek ze świata haftu oraz porady, jak samemu zacząć przygodę z tą techniką :) Będzie mi również miło, jeśli poślesz ten post dalej i dasz o nim znać znajomym! A jeśli chcesz wesprzeć moją działalność, może postawisz mi wirtualną kawę? Wiadomo, że przy ciepłym naparze lepiej się pracuje! :D Wystarczy, że klikniesz w link poniżej ;) Z góry dziękuję i do usłyszenia!コメント


Mereshka Shop Paulina Pleskot

Hej! Miło Cię widzieć!

Mam na imię Paulina i od 2018 roku zajmuję się haftem ręcznym. Uwielbiam haftować realistyczne zwierzęta oraz tworzyć wartościowe, edukacyjne treści, by przybliżyć tę piękną dziedzinę sztuki innym. Zapraszam do buszowania po blogu i zgłębianiu tajników haftu ;)

Czytaj dalej

Podoba Ci się to,
co robię?

Możesz wesprzeć mnie

poprzez postawienie wirtualnej

kawy lub zostanie Patronem w serwisie Patronite:)

Property1Variant3_8a7661fba9.png
bottom of page