top of page

Ściegi w hafcie ręcznym - ścieg ryżowy

Przed nami nauka kolejnego ściegu, którego nazwa mocno koresponduje z tym, jak dany ścieg wygląda. Ścieg ryżowy (po angielsku rice stitch) wygląda bowiem jak rozsypane na płaskiej powierzchni ziarenka ryżu. Ziarenka rozsypane są w sposób chaotyczny, niekontrolowany i taki też powinien być nasz ścieg ryżowy. Jak się za niego zabrać? Już pokazuję!  1. Wbij igłę od dołu i przeciągnij na prawą stronę. Wbij igłę od góry, przeciągnij igłę, tworząc pierwszy, krótki ścieg.

  2. Kontynuuj haftowanie krótkich ściegów, rozmieszczonych w różnych kierunkach, oraz w różnej odległości od siebie. Nie trzymaj się żadnego wzoru, niech Twoje ściegi będą tak chaotyczne, jak wspomniane wcześniej ziarenka ryżu.

Na co należy zwracać uwagę przy ściegu ryżowym? Starajmy się, by nasze ściegi były mniej więcej równej długości nieprzekraczającej jednego centymetra.


Ściegu ryżowego możesz użyć do wypełnienia dużej powierzchni haftu. Jeśli jednak chcesz pójść o krok dalej i stworzyć coś jeszcze bardziej chaotycznego, możesz użyć różnych kolorów mulin. Wtedy Twój ścieg będzie przypominał kolorową posypkę :)


Koniecznie daj znać w komentarzu, do czego wykorzystasz ścieg ryżowy. Z chęcią poczytam o Waszych pomysłach :)


 

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis będzie dla Ciebie pomocny. Jeśli tak właśnie jest, zapraszam do lektury innych wpisów na blogu, znajdziesz tutaj wiele ciekawostek ze świata haftu oraz porady, jak samemu zacząć przygodę z tą techniką :) Będzie mi również miło, jeśli poślesz ten post dalej i dasz o nim znać znajomym! A jeśli chcesz wesprzeć moją działalność, może postawisz mi wirtualną kawę? Wiadomo, że przy ciepłym naparze lepiej się pracuje! :D Wystarczy, że klikniesz w link poniżej ;) Z góry dziękuję i do usłyszenia!Comments


Mereshka Shop Paulina Pleskot

Hej! Miło Cię widzieć!

Mam na imię Paulina i od 2018 roku zajmuję się haftem ręcznym. Uwielbiam haftować realistyczne zwierzęta oraz tworzyć wartościowe, edukacyjne treści, by przybliżyć tę piękną dziedzinę sztuki innym. Zapraszam do buszowania po blogu i zgłębianiu tajników haftu ;)

Czytaj dalej

Podoba Ci się to,
co robię?

Możesz wesprzeć mnie

poprzez postawienie wirtualnej

kawy lub zostanie Patronem w serwisie Patronite:)

Property1Variant3_8a7661fba9.png
bottom of page