Ściegi w hafcie ręcznym - ścieg sznureczkowy
Sznureczek jest jednym z tych ściegów, których obawiałam się spróbować. Chociaż haftem zajmuję się pięć lat, nigdy nawet nie podjęłam próby jego nauki. Nie wiem, dlaczego. Wiedziałam jednak, że prędzej, czy później musiał nadejść ten dzień. Nadszedł dzisiaj. I wiecie co? Strach był bezzasadny. Sznureczek to naprawdę prosty, sympatyczny ścieg! Nie wierzycie? W takim razie zapraszam na krótką instrukcję :)
Wbij igłę od spodu w miejscu, w którym ma zaczynać się haft i przeciągnij nitkę.
Wbij igłę od góry około pół centymetra od pierwszego ściegu.
Przeciągnij nitkę, zostawiając niewielką pętelkę.
Wbij igłę od dołu pomiędzy dwoma ściegami. Upewnij się, że igła znajduje się nad pętelką, następnie przeciągnij nitkę do końca, wraz z poprzednią pętelką.
Wbij igłę od góry około pół centymetra od ściegu. Przeciągnij nitkę pozostawiając niewielką pętelkę.
Wbij igłę od dołu, w miejsce zakończenia poprzedniego ściegu. Upewnij się, że igła znajduje się nad pętelką i przeciągnij nitkę do końca wraz z poprzednią pętelką.
Kontynuuj haftowanie.
Gdy dojdziesz do ostatniego ściegu, wbij igłę od góry w miejsce zakończenia ostatniego ściegu zamiast pół centymetra dalej. Zakończ od tyłu supełkiem.
Sznureczek idealnie sprawdzi się do haftowania napisów, czy gałązek kwiatów. Jest też ściegiem tradycyjnie używanym podczas haftowania makatek. A do czego Ty go wykorzystasz?
Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis będzie dla Ciebie pomocny. Jeśli tak właśnie jest, zapraszam do lektury innych wpisów na blogu, znajdziesz tutaj wiele ciekawostek ze świata haftu oraz porady, jak samemu zacząć przygodę z tą techniką :) Będzie mi również miło, jeśli poślesz ten post dalej i dasz o nim znać znajomym! A jeśli chcesz wesprzeć moją działalność, może postawisz mi wirtualną kawę? Wiadomo, że przy ciepłym naparze lepiej się pracuje! :D Wystarczy, że klikniesz w link poniżej ;) Z góry dziękuję i do usłyszenia!
Comments