top of page

Ściegi w hafcie ręcznym - ścieg zadziergiwany

Ścieg zadziergiwany ma bardzo szerokie zastosowanie. Możemy używać go nie tylko w hafcie, ale również podczas szycia. Tradycyjnie służył on bowiem do wykańczania brzegów koców i derek. Stworzono wiele jego odmian, a jedna z nich wykorzystywana była również w hafcie ludowym do tworzenia charakterystycznych ząbków przy brzegach fartuchów, obrusów, czy serwetek. Dzisiaj jednak skupimy się na zwykłej, podstawowej technice wykonania ściegu zadziergiwanego.
  1. Wbij igłę od spodu w miejscu, w którym ma zacząć się Twój haft. Przeciągnij nitkę na prawą stronę.

  2. Wbij igłę od góry w miejscu przesuniętym na prawo i do góry w stosunku do pierwszego ściegu. Przeciągnij nitkę, zostawiając niewielką pętelkę.

  3. Wbij igłę od spodu - na prawo od pierwszego punktu, poniżej drugiego punktu. Przełóż igłę tak, by luźna pętelka znajdowała się poniżej igły. W ten sposób nowo utworzony ścieg przytrzyma w miejscu poprzedni ścieg.

  4. Kontynuuj haftowanie, wbijając igłę w punktach tworzących dwie równoległe do siebie linie.

  5. Gdy dojdziesz do ostatniego ściegu, wyciągnij igłę tak, by przytrzymać ostatni ścieg (punkt 3). Następnie, wbij igłę tuż obok, zaraz za utworzoną pętelką. W ten sposób mały ścieg przytrzyma ostatnią pętelkę w miejscu.


Jak widzisz, ścieg zadziergiwany nie należy do trudnych technicznie. O czym należy pamiętać? By ściegi były równej wielkości, a wbicia igły tworzyły dwie równe, równoległe linie.


Do czego wykorzystać ścieg zadziergiwany? Ja używam go od samego początku do przyszywania filcu z tyłu skończonego haftowanego tamborka. Jednak możesz wykorzystać go również do celów wymienionych we wstępie - do wykończenia brzegów koców. Możesz jednak podejść do tematu bardziej kreatywnie. Ścieg zadziergiwany może stać się ziemią i wystającymi z niej łodyżkami, do których wystarczy dodać kwiatki. Voila! Prosty sposób na szybkie ozdobienie brzegu ubrań gotowe!

 

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis będzie dla Ciebie pomocny. Jeśli tak właśnie jest, zapraszam do lektury innych wpisów na blogu, znajdziesz tutaj wiele ciekawostek ze świata haftu oraz porady, jak samemu zacząć przygodę z tą techniką :) Będzie mi również miło, jeśli poślesz ten post dalej i dasz o nim znać znajomym! A jeśli chcesz wesprzeć moją działalność, może postawisz mi wirtualną kawę? Wiadomo, że przy ciepłym naparze lepiej się pracuje! :D Wystarczy, że klikniesz w link poniżej ;) Z góry dziękuję i do usłyszenia!留言


Mereshka Shop Paulina Pleskot

Hej! Miło Cię widzieć!

Mam na imię Paulina i od 2018 roku zajmuję się haftem ręcznym. Uwielbiam haftować realistyczne zwierzęta oraz tworzyć wartościowe, edukacyjne treści, by przybliżyć tę piękną dziedzinę sztuki innym. Zapraszam do buszowania po blogu i zgłębianiu tajników haftu ;)

Czytaj dalej

Podoba Ci się to,
co robię?

Możesz wesprzeć mnie

poprzez postawienie wirtualnej

kawy lub zostanie Patronem w serwisie Patronite:)

Property1Variant3_8a7661fba9.png
bottom of page