top of page

Ściegi w hafcie ręcznym - ścieg zygzak

Pierwszy wpis w 2024 roku nie będzie przełomowy. Po świątecznym i sylwestrowym obżarstwie oraz tygodniowym lenistwie, potrzebuję wejść w nowy rok bez fajerwerków, delikatnie dawkując sobie siły. Dlatego przygotowałam dla Was coś banalnego, czyli instrukcję wykonania kolejnego ściegu w hafcie ręcznym - ściegu zygzak. Z angielskiego zig zac stitch, bazuje na połączonych ze sobą ściegach prostych, położonych ukośnie. Poniżej prezentuję krótki sposób jego wykonania, jednak jest to jeden z tych ściegów, którym każda osoba może haftować inaczej i każdy z tych sposobów będzie prawidłowy.
  1. Wbij igłę od spodu w miejscu, w którym ma zaczynać się Twój ścieg. Przeciągnij nitkę na prawą stronę.

  2. Wbij igłę od góry, po skosie w górę od pierwszego ściegu. Przeciągnij nitkę.

  3. Wbij igłę od dołu po skosie od poprzedniego ściegu, tym razem po skosie w dół, na linii wyznaczanej przez pierwsze wkłucie. Przeciągnij nitkę.

  4. Wbij igłę od góry w miejsce drugiego wkłucia, tworząc drugą linię ukośną. Przeciągnij nitkę.

  5. Wbij igłę od dołu na linii wyznaczonej przez drugie wkłucie. Przeciągnij nitkę.

  6. Wbij igłę od góry w miejsce trzeciego wkłucia. Przeciągnij nitkę.

  7. Wbij igłę od dołu na linii wyznaczonej przez dwa dolne wkłucia. Przeciągnij nitkę.

  8. Wbij igłę w miejsce czwartego wkłucia, tworząc kolejną ukośną linię. Kontynuuj.


Tak jak pisałam na samym początku - nie ma złego sposobu na haftowanie tym ściegiem. Jeśli osiągamy cel - szlaczek w kształcie zygzaka - nasz sposób jest jak najbardziej prawidłowy. Podążając za krokami, które pokazałam powyżej, po lewej stronie haftu stworzą nam się dwie równoległe linie, ale nawet jeśli Wasz tył wygląda inaczej - nie ma to absolutnie najmniejszego znaczenia!


Z tego powodu polecam naukę zygzaka szczególnie osobom, które dopiero zaczynają naukę haftu. Pozwoli on oswoić się z igłą, a także wyćwiczyć tworzenie prostych ściegów, oddalonych od siebie w równych odstępach.

 

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis będzie dla Ciebie pomocny. Jeśli tak właśnie jest, zapraszam do lektury innych wpisów na blogu, znajdziesz tutaj wiele ciekawostek ze świata haftu oraz porady, jak samemu zacząć przygodę z tą techniką :) Będzie mi również miło, jeśli poślesz ten post dalej i dasz o nim znać znajomym! A jeśli chcesz wesprzeć moją działalność, może postawisz mi wirtualną kawę? Wiadomo, że przy ciepłym naparze lepiej się pracuje! :D Wystarczy, że klikniesz w link poniżej ;) Z góry dziękuję i do usłyszenia!
Comments


Mereshka Shop Paulina Pleskot

Hej! Miło Cię widzieć!

Mam na imię Paulina i od 2018 roku zajmuję się haftem ręcznym. Uwielbiam haftować realistyczne zwierzęta oraz tworzyć wartościowe, edukacyjne treści, by przybliżyć tę piękną dziedzinę sztuki innym. Zapraszam do buszowania po blogu i zgłębianiu tajników haftu ;)

Czytaj dalej

Podoba Ci się to,
co robię?

Możesz wesprzeć mnie

poprzez postawienie wirtualnej

kawy lub zostanie Patronem w serwisie Patronite:)

Property1Variant3_8a7661fba9.png
bottom of page