top of page

Ściegi w hafcie ręcznym - bullion knot

Bullion knot to ścieg, do którego podchodziłam jak pies do jeża. Nasłuchałam się, że jest to ścieg wyjątkowo trudny, który ciężko opanować. W końcu nie doczekał się nawet polskiej nazwy, może więc coś w tym jest? Przygotowując się do tego wpisu, musiałam jednak chwycić byka za rogi i spróbować swoich sił w wyszywaniu tego ściegu z grupy ściegów węzełkowych. Ku mojemu zaskoczeniu, nie był aż trudny, jak wieść gminna niosła. Chociaż, rzeczywiście, nie polecałabym go początkującym, to jednak już średnio zaawansowane hafciarki po kilku próbach powinny sobie z nim poradzić bez problemu. Jak go wykonać? Już pokazuję!
  1. Wbij igłę od spodu w miejscu, w którym ma się znajdować ścieg. Przeciągnij nitkę.

  2. Wbij igłę od góry na taką odległość, jaką długość ma mieć Twój ścieg. Przeciągnij nitkę, jednak nie do końca - pozostaw długi koniec na prawej stronie.

  3. Ponownie wbij igłę od dołu w miejscu pierwszego wkłucia. Przeciągnij igłę jedynie do połowy.

  4. Zacznij owijać mulinę wokół igły.

  5. Przesuń mulinę na igle w dół, tak, by znajdowała się na dole igły. Połóż igłę na tkaninie i sprawdź, czy owinięta na igle mulina sięga na długość do drugiego ściegu.

  6. Jeśli tak, z powrotem przesuń owiniętą mulinę na dół igły i przytrzymuj ją ręką. Drugą dłonią powoli wysuwaj igłę. To najtrudniejszy moment, ponieważ igła musi przejść przez wszystkie owinięcia.

  7. Na koniec wbij igłę od góry w miejscu wykonania drugiego wkłucia. Przeciągnij nitkę do końca.


Jak widać, bullion knot nie jest aż tak trudny. Momentem najgorszym jest zdecydowanie przeciągnięcie igły przez wykonane owinięcia. Dlatego do tego ściegu warto wybrać igłę, która ma taką samą grubość na całej długości (a na pewno unikać tych rozszerzanych przy oczku). Ja nad swoimi "bullionami" muszę jeszcze popracować, ponieważ wykonywanie tego ściegu przy jednoczesnym robieniu zdjęć zdecydowanie wpłynęło na efekt końcowy mojego ściegu.


Ale mimo wszystko uważam, że jest to ścieg idealny dla osób, które już opanowały podstawy haftu i szukają odrobinę trudniejszych ściegów do nauki. Za pomocą bullion knot możesz wyhaftować najprzeróżniejsze kwiatki, a także inne elementy, którym chcesz nadać trójwymiarowości. Sprawdzi się do tego idealnie!


 

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis będzie dla Ciebie pomocny. Jeśli tak właśnie jest, zapraszam do lektury innych wpisów na blogu, znajdziesz tutaj wiele ciekawostek ze świata haftu oraz porady, jak samemu zacząć przygodę z tą techniką :) Będzie mi również miło, jeśli poślesz ten post dalej i dasz o nim znać znajomym! A jeśli chcesz wesprzeć moją działalność, może postawisz mi wirtualną kawę? Wiadomo, że przy ciepłym naparze lepiej się pracuje! :D Wystarczy, że klikniesz w link poniżej ;) Z góry dziękuję i do usłyszenia!
Comments


Mereshka Shop Paulina Pleskot

Hej! Miło Cię widzieć!

Mam na imię Paulina i od 2018 roku zajmuję się haftem ręcznym. Uwielbiam haftować realistyczne zwierzęta oraz tworzyć wartościowe, edukacyjne treści, by przybliżyć tę piękną dziedzinę sztuki innym. Zapraszam do buszowania po blogu i zgłębianiu tajników haftu ;)

Czytaj dalej

Podoba Ci się to,
co robię?

Możesz wesprzeć mnie

poprzez postawienie wirtualnej

kawy lub zostanie Patronem w serwisie Patronite:)

Property1Variant3_8a7661fba9.png
bottom of page