top of page

Ściegi w hafcie ręcznym - fastryga

Od jakiegoś czasu na moim kanale na YouTubie możecie oglądać film dotyczący najprostszego ściegu, czyli fastrygi. Stwierdziłam jednak, iż warto temat rozwinąć i opowiedzieć o niepozornej fastrydze trochę więcej.


Z fastrygi korzysta się zarówno w hafcie, jak i w szyciu ręcznym. Należy ona do ściegów przed igłą używanych jako pomocnicze i zdobnicze. Pomocniczymi są wówczas, gdy stosuje się je przy fastrygowaniu, swobodnie przewlekając igłę z nitką przez tkaninę. Fastrygowanie nie jest obce hafciarkom - to właśnie między innymi fastrygi używamy, by wykończyć z tyłu tamborek z haftem. Oprócz tego możemy użyć jej do konturowania motywów w hafcie płaskim, a także podwlekania różnych motywów w hafcie wypukłym. W przypadku szycia ręcznego używa się jej najczęściej do szybkiego łączenia ze sobą dwóch tkanin. Ponieważ bardzo łatwo ją usunąć, często traktuje się ją jako ścieg tymczasowy.

Jednak ściegi fastrygi jednakowej długości, powtarzające się rytmicznie lub układane jeden pod drugim w małych odstępach, mogą stanowić element zdobniczy.

By go wykonać, rysujemy na materiale linię prostą. Wbijamy igłę od spodu tkaniny w miejscu, w którym zamierzamy rozpocząć haftowanie. Przeciągamy igłę z nitką na prawą stronę, a następnie wbijamy igłę kawałek dalej. Przeciągamy nitkę, tworząc pierwszy ścieg. Wbijamy igłę od spodu w odległości jednego ściegu od ściegu poprzedniego. Ponownie przeciągamy nitkę i wbijamy igłę dalej na linii, starając się, by ścieg miał taką samą długość, jak pierwszy wykonany ścieg. Kontynuujemy.


Po prawej i po lewej stronie tkaniny ściegi są jednakowej długości. Długość właściwego ściegu równa się odstępowi miedzy ściegami.

Tak, jak wspomniałam na początku, w hafcie fastryga najczęściej używana jest do przyszywania dwóch fragmentów materiału, tworzenia konturów, a także podczas wykańczania tamborka z tyłu. Ze względu na łatwość wykonania, będzie idealnym ściegiem do nauki, nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci.
Źródła:

1. Kurdziel, Stanisława: Hafciarstwo, Wydawnictwo Spółdzielcze, Warszawa 1987.

Comments


Mereshka Shop Paulina Pleskot

Hej! Miło Cię widzieć!

Mam na imię Paulina i od 2018 roku zajmuję się haftem ręcznym. Uwielbiam haftować realistyczne zwierzęta oraz tworzyć wartościowe, edukacyjne treści, by przybliżyć tę piękną dziedzinę sztuki innym. Zapraszam do buszowania po blogu i zgłębianiu tajników haftu ;)

Czytaj dalej

Podoba Ci się to,
co robię?

Możesz wesprzeć mnie

poprzez postawienie wirtualnej

kawy lub zostanie Patronem w serwisie Patronite:)

Property1Variant3_8a7661fba9.png
bottom of page