top of page

Ściegi w hafcie ręcznym - różyczka

Różyczka należy do nowoczesnych ściegów, często wykorzystywanych w minimalistycznych kwiatowych wzorach - czy to haftach wykonywanych w ramach prezentu ślubnego, czy jako element większego bukietu. Kiedy prowadziłam warsztaty z haftu ręcznego, różyczka stanowiła obiekt największego zainteresowania. Każdy był ciekaw, jak wykonać ten niezwykle charakterystyczny element. I za każdym razem słyszałam okrzyk zdziwienia, gdy pokazywałam, jak prosty jest to ścieg.


  1. Zacznij od wykonania prostych promieniście rozchodzących się ściegów. Ich liczba zawsze powinna być nieparzysta.

  2. Wbij igłę od spodu pomiędzy dwoma promieniami, jak najbliżej środka i przeciągnij ją wraz z nitką.

  3. Zacznij przeplatać igłę. Opuść promień znajdujący się najbliżej igły i przełóż igłę pod drugim promieniem. Przeciągnij nitkę.

  4. Ponownie opuść kolejny promień i przełóż igłę pod drugim promieniem.

  5. Kontynuuj przeplatanie - opuszczając jeden promień i przewlekając igłę pod kolejnym.

  6. Haftuj, dopóki wszystkie promienie nie zostaną zakryte. Wbij igłę jak najbliżej utworzonej różyczki. Przeciągnij delikatnie nitkę i zrób supełek z tyłu, zabezpieczając w ten sposób haft.

By wykonać perfekcyjną różyczkę, zdecydowanie potrzeba trochę wprawy. Mam dla Was również kilka podpowiedzi. Po pierwsze - różyczkę wykonuj tępą igłą, na przykład taką do haftu krzyżykowego. Będzie Ci łatwiej przeplatać igłę, nie zahaczając jednocześnie o nitki muliny. Po drugie - nie pociągaj zbyt mocno podczas przeplatania igły. Jeśli pozwolisz nitce układać się luźno, Twoja różyczka będzie bardziej puszysta.


Haftuj różyczki jednym lub kilkoma odcieniami danego koloru, dzięki temu otrzymasz efekt ombre. Świetnie sprawdzą się też tutaj cieniowane muliny, dostępne w ofercie Ariadny, czy DMC.

 

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis będzie dla Ciebie pomocny. Jeśli tak właśnie jest, zapraszam do lektury innych wpisów na blogu, znajdziesz tutaj wiele ciekawostek ze świata haftu oraz porady, jak samemu zacząć przygodę z tą techniką :) Będzie mi również miło, jeśli poślesz ten post dalej i dasz o nim znać znajomym! A jeśli chcesz wesprzeć moją działalność, może postawisz mi wirtualną kawę? Wiadomo, że przy ciepłym naparze lepiej się pracuje! :D Wystarczy, że klikniesz w link poniżej ;) Z góry dziękuję i do usłyszenia!Commentaires


Mereshka Shop Paulina Pleskot

Hej! Miło Cię widzieć!

Mam na imię Paulina i od 2018 roku zajmuję się haftem ręcznym. Uwielbiam haftować realistyczne zwierzęta oraz tworzyć wartościowe, edukacyjne treści, by przybliżyć tę piękną dziedzinę sztuki innym. Zapraszam do buszowania po blogu i zgłębianiu tajników haftu ;)

Czytaj dalej

Podoba Ci się to,
co robię?

Możesz wesprzeć mnie

poprzez postawienie wirtualnej

kawy lub zostanie Patronem w serwisie Patronite:)

Property1Variant3_8a7661fba9.png
bottom of page