top of page

Ściegi w hafcie ręcznym - stębnówka

Wracam po bardzo długiej przerwie do postów związanych ze ściegami w hafcie ręcznym. Jest ich tak wiele, że mogłabym pisać o jednym na tydzień przez cały rok, a i tak nie wyczerpałabym tematu.


Zacznijmy jednak od czegoś prostego. Jednego z moich ulubionych ściegów, który nie dość, że jest niezwykle prosty, to i niezwykle przydatny podczas wykonywania prac haftem płaskim.


Mowa o stębnówce, inaczej zwaną ściegiem za igłą.  1. Wbijamy igłę od spodu około pół centymetra od miejsca, w którym ma rozpocząć się nasz ścieg i przeciągamy nitkę.

  2. Wbijamy igłę od góry w miejscu, gdzie ma rozpocząć się ścieg i przeciągamy nitkę na lewą stronę.

  3. Wbijamy igłę od dołu pół centymetra od miejsca, w którym kończy się poprzedni ścieg.

  4. Wbijamy igłę od góry w miejscu zakończenia poprzedniego ściegu. Nie zostawiamy przestrzeni między ściegami!

  5. KontynuujemyPodczas wykonywania ściegów stębnówką należy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim, w ściegach za igłą nie ma przerw pomiędzy kolejnymi ściegami. Płyną one bez żadnych zakłóceń. Po drugie, warto pilnować, by wszystkie ściegi były mniej więcej tej samej długości - około pół centymetra. Dzięki temu będą wyglądać schludnie.


W przypadku, gdy haftujemy zaokrągloną linię, twórzmy jednak krótsze ściegi - będą wyglądać znacznie lepiej niż te dłuższe.


Stębnówki możemy użyć przede wszystkim do haftowania konturów. Ale przyda się również przy łodygach, nerwach liści, a nawet podczas haftowania napisów, czy cyfr. Możemy ją również wykorzystać do wypełnienia kształtu - dzięki stębnówce uzyskamy fakturę cegiełki.


Dajcie znać w komentarzu, o jakich ściegach powinnam napisać w następnej kolejności ;)

Comments


Mereshka Shop Paulina Pleskot

Hej! Miło Cię widzieć!

Mam na imię Paulina i od 2018 roku zajmuję się haftem ręcznym. Uwielbiam haftować realistyczne zwierzęta oraz tworzyć wartościowe, edukacyjne treści, by przybliżyć tę piękną dziedzinę sztuki innym. Zapraszam do buszowania po blogu i zgłębianiu tajników haftu ;)

Czytaj dalej

Podoba Ci się to,
co robię?

Możesz wesprzeć mnie

poprzez postawienie wirtualnej

kawy lub zostanie Patronem w serwisie Patronite:)

Property1Variant3_8a7661fba9.png
bottom of page