top of page

Ściegi w hafcie ręcznym - stębnówka okręcana

Wyjątkowo w czwartek, a nie w środę, mam dla Was kolejny wpis o ściegach w hafcie ręcznym. Po raz pierwszy przygotowałam ścieg z grupy ściegów okręcanych, które bazują na ściegach z innych rodzin. Jak sama nazwa wskazuje, dzisiejszy ścieg polega na okręcaniu nitki wokół stębnówki w konkretny sposób. Jaki? Już pokazuję!


  1. Zaczynamy od wyhaftowania zwykłej stębnówki. Wbij igłę od spodu w miejscu, w którym ma zacząć się Twój ścieg i przeciągnij nitkę.

  2. Wbij igłę około pół centymetra dalej i przeciągnij nitkę na lewą stronę.

  3. Wbij igłę od spodu około pół centymetra dalej, przeciągnij nitkę na prawą stronę.

  4. Wbij igłę w miejsce zakończenia ostatniego ściegu, przeciągnij nitkę. Kontynuuj.

  5. Weź nitkę w tym samym lub innym kolorze. Wbij igłę od spodu w miejscu rozpoczęcia haftu. Przeciągnij nitkę.

  6. Tępym końcem igły wsuń igłę od dołu pod pierwszy ścieg stębnówki i przeciągnij nitkę.

  7. To samo zrób z kolejnym ściegiem. Kontynuuj.

  8. Gdy dojdziesz do ostatniego ściegu, wbij igłę od góry w miejsce zakończenia haftu i przeciągnij nitkę na lewą stronę.

Ścieg jest niezwykle uniwersalny. Możesz użyć tego samego koloru muliny zarówno do wyhaftowania stębnówki, jak i jej owinięcia. W taki sposób wyhaftujesz łodygi czy napisy, w których nie będzie widać łączenia ściegów.


Możesz jednak użyć mulin w przeciwstawnych odcieniach. Wtedy uzyskasz ciekawy, wesoły efekt, idealny do napisów. Ja natomiast polecam prosty trick - jeśli użyjesz czerwonego i białego koloru, możesz w łatwy sposób wyhaftować na przykład cukrową laseczkę lub świąteczny napis. Wiem, że do Bożego Narodzenia jeszcze daleko, ale wbrew pozorom to idealny moment na rozpoczęcie pracy nad świątecznymi prezentami. Zachęcam do pracy ze stębnówką okręcaną - nie tylko na co dzień, ale i od święta!

 

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis będzie dla Ciebie pomocny. Jeśli tak właśnie jest, zapraszam do lektury innych wpisów na blogu, znajdziesz tutaj wiele ciekawostek ze świata haftu oraz porady, jak samemu zacząć przygodę z tą techniką :) Będzie mi również miło, jeśli poślesz ten post dalej i dasz o nim znać znajomym! A jeśli chcesz wesprzeć moją działalność, może postawisz mi wirtualną kawę? Wiadomo, że przy ciepłym naparze lepiej się pracuje! :D Wystarczy, że klikniesz w link poniżej ;) Z góry dziękuję i do usłyszenia!Comments


Mereshka Shop Paulina Pleskot

Hej! Miło Cię widzieć!

Mam na imię Paulina i od 2018 roku zajmuję się haftem ręcznym. Uwielbiam haftować realistyczne zwierzęta oraz tworzyć wartościowe, edukacyjne treści, by przybliżyć tę piękną dziedzinę sztuki innym. Zapraszam do buszowania po blogu i zgłębianiu tajników haftu ;)

Czytaj dalej

Podoba Ci się to,
co robię?

Możesz wesprzeć mnie

poprzez postawienie wirtualnej

kawy lub zostanie Patronem w serwisie Patronite:)

Property1Variant3_8a7661fba9.png
bottom of page