top of page

Ściegi w hafcie ręcznym - węzełek francuski

Kolejny miesiąc, kolejny tydzień, a przed nami kolejny ścieg, który można wykorzystać w hafcie ręcznym.


Węzełek (supełek) francuski, po angielsku zwany french knot, na pierwszy rzut oka wygląda na bardzo skomplikowany, a podczas prowadzonych przeze mnie warsztatów wielokrotnie słyszałam, że to niemożliwe, by wykonać go ładnie. Nic bardziej mylnego :) Czytaj dalej, by poznać mój sprawdzony sposób na wykonanie perfekcyjnych węzełków francuskich.  1. Wbij igłę od spodu w miejscu, w którym ma znajdować się Twój węzełek.

  2. Przeciągnij nitkę do samego końca.

  3. Najważniejszy krok! Połóż tamborek na płaskiej powierzchni. Chwyć nitkę tuż przy tkaninie swoją niedominującą dłonią. Dominującą dłonią złap za igłę. Owiń nitkę wokół nitki dwukrotnie, cały czas trzymając nitkę niedominującą dłonią.

  4. Wciąż trzymaj nitkę niedominującą dłonią. Drugą ręką wbij igłę do połowy w materiał - w to samo miejsce, z którego wychodzi nitka, lub tuż koło niego. Niedominującą dłonią lekko naciągnij nitkę, by zsunęła się na sam dół igły i stworzyła supełek.

  5. Niedominującą dłonią cały czas trzymaj nitkę. Dopiero teraz podnieś tamborek dominującą dłonią. Złap nią z tyłu igłę i powoli przeciągnij na lewą stronę.

  6. Dopiero, gdy nitka będzie praktycznie całkowicie przeciągnięta na lewą stronę, puść nitkę z niedominującej dłoni. Przeciągnij nitkę do końca.

  7. Perfekcyjny węzełek jest gotowy :)


Węzełek francuski to jeden z tych ściegów, które trzeba przećwiczyć, by dojść do wprawy w ich wykonywaniu. Kiedy jednak złapiesz flow, każdy z nich będzie wychodził idealnie.


A ścieg ten warto znać, bo przydaje się w wielu sytuacjach! Nawet ja, która wykonuję 99% swoich haftów jednym ściegiem (krótkie i długie ściegi), czasem sięgam po węzełek francuski. Kiedy? Gdy haftuję pręciki kwiatów, mech, czułki owadów, stawiam kropki w haftowanych napisach. W niektórych moich pracach robiły również za płatki śniegu, a nawet gwiazdki. Jeśli jednak jesteście odważne i macie dużo czasu, za pomocą węzełków francuskich można z powodzeniem wyhaftować nawet i cały obraz. Jeśli jednak miłe Ci własne zdrowie psychiczne - sięgaj po niego zawsze tam, gdzie potrzebujesz postawić kropkę (nie tylko nad i). Doda on cudownej faktury minimalnym nakładem pracy :)


Jeśli zależy Ci na bardziej mięsistych węzełkach - owiń nitkę wokół igły nie dwa, a więcej razy. Możesz również użyć grubszej muliny. Nie bój się eksperymentować - efekty na pewno Cię zaskoczą :)


 

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis będzie dla Ciebie pomocny. Jeśli tak właśnie jest, zapraszam do lektury innych wpisów na blogu, znajdziesz tutaj wiele ciekawostek ze świata haftu oraz porady, jak samemu zacząć przygodę z tą techniką :) Będzie mi również miło, jeśli poślesz ten post dalej i dasz o nim znać znajomym! A jeśli chcesz wesprzeć moją działalność, może postawisz mi wirtualną kawę? Wiadomo, że przy ciepłym naparze lepiej się pracuje! :D Wystarczy, że klikniesz w link poniżej ;) Z góry dziękuję i do usłyszenia!
Comments


Mereshka Shop Paulina Pleskot

Hej! Miło Cię widzieć!

Mam na imię Paulina i od 2018 roku zajmuję się haftem ręcznym. Uwielbiam haftować realistyczne zwierzęta oraz tworzyć wartościowe, edukacyjne treści, by przybliżyć tę piękną dziedzinę sztuki innym. Zapraszam do buszowania po blogu i zgłębianiu tajników haftu ;)

Czytaj dalej

Podoba Ci się to,
co robię?

Możesz wesprzeć mnie

poprzez postawienie wirtualnej

kawy lub zostanie Patronem w serwisie Patronite:)

Property1Variant3_8a7661fba9.png
bottom of page