top of page

100 puchatych ciem - wystawa haftu Katarzyny Kajukało-Drygalskiej

Katarzynę Kajukało-Drygalską możecie znać z Instagrama, gdzie prowadzi profil Mossandfloss. To właśnie tam, przez kilka lat pokazywała kulisy powstawania 100 haftowanych ciem, które złożyły się na wystawę "100 puchatych ciem" dostępną dla zwiedzających w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ w Krakowie.


Niestety, na wernisaż wystawy, który odbył się 22 kwietnia, nie zdołałam dotrzeć, ale co się odwlecze, to nie uciecze. W ostatnim tygodniu w końcu zawitałam do Krakowa i od razu skierowałam się na ulicę Gronostajową 5, gdzie znajduje się Centrum Edukacji. Odnalezienie sali z haftowaną ekspozycją nie zajęło długo - tuż za wejściem głównym znajduje się duży plakat informujący zwiedzających, gdzie się kierować.


Hafty podziwiać można w jednej, jasno oświetlonej sali. Umieszczono je w przeszklonych gablotach, a tuż obok ramek z pracami Katarzyny, znajdowały się prawdziwe ćmy - eksponaty użyczone przez samo Centrum Edukacji. Oprócz tego, przy każdym okazie ustawiono karteczkę z nazwą polską i łacińską każdej ćmy oraz ciekawostką na jej temat, często w humorystycznej formie.


Same hafty przyciągały wzrok i zachwycały precyzją wykonania. Artystka wykorzystała wiele ciekawych patentów na jak najlepsze oddanie wyglądu ciem - czy to poprzez użycie metalizowanych mulin na skrzydełkach niektórych ciem, czy poprzez technikę tworzenia puszku na ich tułowiach. Widać było dbałość o szczegóły, oddanie każdej plamki, kształtu, czy innych cech charakterystycznych. Dopiero dzięki umieszczeniu prawdziwego okazu przy haftowanej kopii widać było również wiernie odwzorowaną kolorystykę.Sama wystawa nie jest duża, ale i tak potrzeba dobrej chwili, by dokładnie obejrzeć wszystkie zgromadzone prace. Pomyślano również o zwiedzających dzieciach, które mogą szybciej znudzić się podziwianiem ciem - dla najmłodszych przygotowano kącik, gdzie mogą oni narysować swojego własnego owada.


Podsumowując - wystawę jak najbardziej polecam! Nie tylko miłośnikom haftu, ale i przyrody. Można wiele się z niej dowiedzieć o nocnych motylach, których tryb życia zazwyczaj nie pozwala na ich dokładną obserwację. Dzięki Katarzynie i Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ łatwo to jednak nadrobić.


100 puchatych ciem to punkt obowiązkowy na mapie Krakowa, szczególnie, że wystawa udostępniona jest dla zwiedzających całkowicie za darmo. Obejrzeć ją można w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ przy ulicy Gronostajowej 5 w Krakowie do 30 września 2023 roku.


 

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis będzie dla Ciebie pomocny. Jeśli tak właśnie jest, zapraszam do lektury innych wpisów na blogu, znajdziesz tutaj wiele ciekawostek ze świata haftu oraz porady, jak samemu zacząć przygodę z tą techniką :) Będzie mi również miło, jeśli poślesz ten post dalej i dasz o nim znać znajomym! A jeśli chcesz wesprzeć moją działalność, może postawisz mi wirtualną kawę? Wiadomo, że przy ciepłym naparze lepiej się pracuje! :D Wystarczy, że klikniesz w link poniżej ;) Z góry dziękuję i do usłyszenia!Comentários


Mereshka Shop Paulina Pleskot

Hej! Miło Cię widzieć!

Mam na imię Paulina i od 2018 roku zajmuję się haftem ręcznym. Uwielbiam haftować realistyczne zwierzęta oraz tworzyć wartościowe, edukacyjne treści, by przybliżyć tę piękną dziedzinę sztuki innym. Zapraszam do buszowania po blogu i zgłębianiu tajników haftu ;)

Czytaj dalej

Podoba Ci się to,
co robię?

Możesz wesprzeć mnie

poprzez postawienie wirtualnej

kawy lub zostanie Patronem w serwisie Patronite:)

Property1Variant3_8a7661fba9.png
bottom of page