top of page

Ale kosmos! - wystawa haftu w Muzeum Etnograficznym w Krakowie

Stowarzyszenie Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego LUD-Art przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie działa już od trzydziestu lat. Historią sięga do warsztatów hafciarskich zorganizowanych w Muzeum przez Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Po roku kursów i wykładów, w maju 1993 roku powstał Klub Hafciarski, w 2005 roku przekształcony w Stowarzyszenie. Jego członkinie wspólnie poznają tajniki haftu, uczą się od siebie nawzajem, a także doskonalą swoje umiejętności na kursach w kraju i zagranicą. Na wystawie zorganizowanej przez Muzeum Etnograficzne możemy podziwiać prawie 400 haftów i koronek wykonanych ich rękami. Czy warto wybrać się do Muzeum, by je obejrzeć? O tym w poniższym wpisie.

Ale kosmos! Wystawa haftu w Muzeum Etnograficznym w Krakowie

Wystawa znajduje się w oddziale Muzeum Etnograficznego w Krakowie, czyli w Domu Esterki przy ulicy Krakowskiej. Pomieszczenie, w którym zorganizowano wystawę nie jest duże, jednak przestrzeń zagospodarowano na tyle kreatywnie, że nie czuje się przytłoczenia eksponatami, a wręcz przeciwnie - każdy z nich ma szansę zabłysnąć i zostać podziwianym niemal z każdej strony. Przepiękne koronki, na przykład, zamiast leżeć jedna na drugiej, zawieszono niczym liście na instalacji przypominającej drzewo.

Koronki

Wróćmy jednak do haftów. Poświęciłam im naprawdę mnóstwo uwagi i muszę powiedzieć jedno - każdy z nich stanowi istny majstersztyk. Widać, że hafciarki nie tylko przeznaczyły ogrom czasu na ich wykonanie. Z każdego z nich bije bowiem precyzja, cierpliwość, a także zaplecze techniczne. Te artystki wiedzą, co robią, a każdy ścieg ma tutaj znaczenie.

Haftowane fartuchy

Haftowane obrusy

Haftowane tkaniny

Na wystawie możemy podziwiać głównie hafty ludowe wykonane przez artystki. Ale to nie wszystko - pojawiają się również obrazy haftowane krzyżykami, haftowane monogramy, cała komoda pełna zakładek do książek, "laleczki" ubrane w stroje reprezentujące stroje ludowe z różnych zakątków Polski, a także pandemiczny bieżnik, haftowany podczas lockdownu.

Lalki w ludowych strojach

Haft współczesny - realistyczny ptak

Ale kosmos! Wystawa haftu w Muzeum Etnograficznym w Krakowie

Wszystkie prace są podpisane, a niektórym hafciarkom poświęcono więcej miejsca i zadedykowano im tablice z krótkim życiorysem. Zdecydowanie brakowało mi tego typu informacji o wszystkich kobietach, których prace można podziwiać w Muzeum. Przydałoby się chociażby wspólne zdjęcie wszystkich Pań przy pracy - to w końcu im poświęcona jest ta wystawa, a taki element pozwoliłby zobaczyć, kto stoi za tymi wszystkimi dziełami sztuki.


Mimo wszystko wystawę polecam obejrzeć, szczególnie, jeśli interesuje Was haft ludowy, czy koronkarstwo. Choć pomieszczenie nie jest duże, można się tutaj zatracić, podczas spokojnej kontemplacji każdego ściegu, czy krzyżyka.

Ale kosmos! Wystawa haftu w Muzeum Etnograficznym w Krakowie

Wystawę można oglądać do 31 grudnia 2023 roku w filii Muzeum Etnograficznego w Krakowie, czyli w Domu Esterki. Bilet wstępu kosztuje 14 złotych (we wtorki obowiązuje promocyjna cena - 10 zł). Więcej o samej wystawie przeczytacie na oficjalnej stronie Muzeum pod tym linkiem.

 

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis będzie dla Ciebie pomocny. Jeśli tak właśnie jest, zapraszam do lektury innych wpisów na blogu, znajdziesz tutaj wiele ciekawostek ze świata haftu oraz porady, jak samemu zacząć przygodę z tą techniką :) Będzie mi również miło, jeśli poślesz ten post dalej i dasz o nim znać znajomym! A jeśli chcesz wesprzeć moją działalność, może postawisz mi wirtualną kawę? Wiadomo, że przy ciepłym naparze lepiej się pracuje! :D Wystarczy, że klikniesz w link poniżej ;) Z góry dziękuję i do usłyszenia!Comments


Mereshka Shop Paulina Pleskot

Hej! Miło Cię widzieć!

Mam na imię Paulina i od 2018 roku zajmuję się haftem ręcznym. Uwielbiam haftować realistyczne zwierzęta oraz tworzyć wartościowe, edukacyjne treści, by przybliżyć tę piękną dziedzinę sztuki innym. Zapraszam do buszowania po blogu i zgłębianiu tajników haftu ;)

Czytaj dalej

Podoba Ci się to,
co robię?

Możesz wesprzeć mnie

poprzez postawienie wirtualnej

kawy lub zostanie Patronem w serwisie Patronite:)

Property1Variant3_8a7661fba9.png
bottom of page