top of page

Haft ludowy w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

W Opolu byłam na początku tego roku. Chociaż wycieczka trwała tylko jeden dzień, wiedziałam, że muszę zajrzeć do Muzeum Śląska Opolskiego. I dobrze zrobiłam, bo posiada ono ogromne zbiory, w tym sporo eksponatów dotyczących strojów, a w tym też haftów ludowych.


Historia Muzeum sięga aż 1900 roku, kiedy to w Opolu powstało Muzeum Miejskie. W 1932 roku zyskało ono status muzeum regionalnego, a jego siedzibę przeniesiono do barokowego gmachu byłego kolegium jezuickiego, w którym mieści się do dzisiaj. Obecnie w Muzeum obejrzymy aż 5 wystaw stałych:

  • Pradzieje i wczesne średniowiecze Opolszczyzny,

  • Opole – gród, miasto stolica regionu.

  • Galeria malarstwa polskiego XIX i XX wieku

  • Etnografia Opolszczyzny: tradycja i zmiana.

  • Ceramika górnośląska.

Wizytę zaczęłam od wystawy Ceramika górnośląska, w której znalazłam kilka ciekawych inspiracji. Już na tej jednej wystawie można spędzić mnóstwo czasu - zgromadzono tutaj olbrzymią kolekcję porcelany, w tym zdobioną przez twórczynie ludowe barwnymi wzorami inspirowanymi zdobnictwem kroszonek (pisanek charakterystycznych dla Górnego Śląska). Następnie przeszłam do wystawy Pradzieje i wczesne średniowiecze, gdzie znalazłam kilka ciekawostek dotyczących także haftu, w tym eksponaty igieł wykonanych z kości. Kolejna była wystawa o grodzie Opole, galeria malarstwa (gdzie podziwiać można między innymi prace Józefa Chełmońskiego czy Juliusza Kossaka), a na koniec dotarłam do miejsca, które interesowało mnie zdecydowanie najbardziej - na wystawę o etnografii Opolszczyzny.


Wystawa jest rozbudowana i opiera się na historii i skutkach masowych przesiedleń ludności, będących efektem wojen i postanowień międzynarodowych. Zderzyło się tu wiele kultur - od tych typowo polskich, po tę pochodzącą z Kresów Wschodnich. Wystawa bardzo obszernie pokazuje różne aspekty życia tutejszej ludności na przestrzeni ostatnich wieków: ich zajęcia, wygląd wnętrz mieszkalnych, używane narzędzia, różnorodne dokumenty i fotografie. Nie spodziewałam się jednak, że w Muzeum znajduje się tak wiele różnych strojów ludowych. Znajdziemy tu regionalne stroje, w tym unikatowy strój z okolic Sambora, strój cieszyński, zapaski piotrkowskie czy koronki koniakowskie.


Źródło: Muzeum Śląska Opolskiego, https://muzeum.opole.pl/etnografia-opolszczyzny-tradycja-i-zmiana-wystawa-stala/

Wszystkie eksponaty zaprezentowane są w interesujący sposób - są idealnie oświetlone, znajdują się niemal na wyciągnięcie ręki, dzięki czemu można dokładnie przyjrzeć się wszystkim, nawet najdrobniejszym szczegółom. Poza tym stroje ludowe zaprezentowano w jakimś szerszym kontekście: a to postać kobiety stojącej przy malowanej skrzyni, a to para znajdująca się w sypialni z łóżkiem i kołyską. Dzięki temu łatwiej wyobrazić sobie, że te stroje noszone były przez prawdziwych ludzi, mających swoje własne życie, historię, marzenia czy bolączki.

Źródło: Muzeum Śląska Opolskiego, https://muzeum.opole.pl/etnografia-opolszczyzny-tradycja-i-zmiana-wystawa-stala/

Chociaż na wystawie poruszone są różne wątki życia dawnych mieszkańców Opolszczyzny, to jednak wszystkie przenikają się ze sobą, tworząc jedną, spójną historię. Nie tylko Etnografia Opolszczyzny zrobiona jest z pomysłem, w sposób mogący zainteresować wszystkich, nie wyłącznie pasjonatów tematu. Również pozostałe wystawy cieszą oczy aspektami estetycznymi. Ściany nie rażą pustą przestrzenią - wkomponowano w nie fotografie, obrazy, krótkie tekstowe opisy. Dzięki temu nie czuć tu "muzealnego", przestarzałego klimatu, ale raczej widać efekt pracy osób, które umiejętnie wprowadzają Muzeum w XXI wiek, przybliżając z kunsztem arcyciekawe dzieje regionu.Jednym słowem - widać, że Muzeum jest zadbane, stworzone z głową i pomysłem, że ma w swoich zbiorach ogromną kolekcję, pokazującą przekrój tego, jak Opolszczyzna zmieniała się przez wieki, co oferowała, jacy ludzie tu żyli i jak wyglądała ich egzystencja na tych terenach. Nie trąci ono myszką, ale korzysta z nowych technologii, by jak najbardziej zaciekawić nawet tych najbardziej opornych na wiedzę zwiedzających. Z całego serca polecam odwiedziny w tym miejscu, jeśli tylko będziecie w Opolu - zdecydowanie wiele z nich wyniesiecie.

 


Muzeum Śląska Opolskiego

Ul. Mały Rynek 7

45-023 Opole


Godziny otwarcia:

wtorek - środa - 09:30-17:00

czwartek 09:30-18:00

piątek 09:30-17:00

sobota 09:00-18:00

niedziela 12:00-17:00


Wstęp:

15 zł - bilet normalny

10 zł - bilet ulgowy

W czwartki wejście na wystawę stałą jest za darmo


 

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis będzie dla Ciebie pomocny. Jeśli tak właśnie jest, zapraszam do lektury innych wpisów na blogu, znajdziesz tutaj wiele ciekawostek ze świata haftu oraz porady, jak samemu zacząć przygodę z tą techniką :) Będzie mi również miło, jeśli poślesz ten post dalej i dasz o nim znać znajomym! A jeśli chcesz wesprzeć moją działalność, może postawisz mi wirtualną kawę? Wiadomo, że przy ciepłym naparze lepiej się pracuje! :D Wystarczy, że klikniesz w link poniżej ;) Z góry dziękuję i do usłyszenia!
Comments


Mereshka Shop Paulina Pleskot

Hej! Miło Cię widzieć!

Mam na imię Paulina i od 2018 roku zajmuję się haftem ręcznym. Uwielbiam haftować realistyczne zwierzęta oraz tworzyć wartościowe, edukacyjne treści, by przybliżyć tę piękną dziedzinę sztuki innym. Zapraszam do buszowania po blogu i zgłębianiu tajników haftu ;)

Czytaj dalej

Podoba Ci się to,
co robię?

Możesz wesprzeć mnie

poprzez postawienie wirtualnej

kawy lub zostanie Patronem w serwisie Patronite:)

Property1Variant3_8a7661fba9.png
bottom of page