top of page

Kurs haftu - Wykańczanie tamborka za pomocą filcu

Tamborek jest niczym innym niż dwiema obręczami, pomiędzy którymi naciąga się materiał, na którym następnie zamierzamy haftować. To właśnie dzięki niemu tkanina jest cały czas naprężona, a samo haftowanie znacznie łatwiejsze.


Jednak tamborki mogą służyć również jako ramki eksponujące skończone już dzieło. Do tego celu nada się każdy tamborek, zarówno ten drewniany, bambusowy, czy ramko-tamborek. Ważne, by dopasować obręcze kolorem, kształtem i stylem pod wykonany haft i kolor materiału. Rama jest przecież równie istotna, co samo dzieło - może wyeksponować piękno haftu lub go oszpecić. Wie o tym każdy, kto choć raz korzystał z usług ramiarza.


Sam dobór tamborka to nie koniec. Trzeba jeszcze właściwie wykończyć tył naszej pracy. Możecie spytać, czemu. Otóż poprzez odpowiednie zakończenie tamborka, materiał z przodu będzie cały czas napięty, a haft zabezpieczony od tyłu przed zniszczeniem.


Sposobów zabezpieczania tyłu tamborka jest kilka. Dzisiaj skupię się na pierwszym z nich, w którym wykorzystuje się filc.


Pierwsze, co musimy zrobić, to odciąć nadmiar materiału, tak, by pozostało jedynie około 3-5 centymetrów naokoło tamborka. Następnie, ściegiem fastrygowym obszywamy tamborek naokoło, pozostawiając 10 centymetrów nitki bądź muliny po obu końcach.


Zaciskamy mocno oba końce muliny i zawiązujemy dwa supełki.
Bierzemy filc i od wewnętrznej części mniejszej z obręczy odrysowujemy na nim okrąg. Wycinamy. Przed przyszywaniem, zawsze przyczepiam go do materiału za pomocą czterech szpilek. Dzięki temu nie przesuwa się podczas pracy i nie marszczy się.Wbijamy igłę od spodu filcu, około centymetra od krawędzi. Przeciągamy nitkę i za pomocą ściegu obrzucającego skośnego przyszywamy filc do tkaniny.


W ten sposób tył haftu jest zabezpieczony przed zniszczeniem. Zaletą tej metody zakańczania tamborka jest jej odwracalność - w każdej chwili możemy bowiem usunąć filc i nanieść poprawki w haftowanej pracy.


Zdjęcia kolejnych etapów zakończenia tamborka tym sposobem pochodzą z mojej instrukcji do nauki haftu realistycznego. Zarówno instrukcję w wersji pdf, jak i cały zestaw do nauki haftu, znajdziecie w moim sklepie na Etsy . Wśród trzech dostępnych wzorów znajdziecie i ten, czyli zimowego motyla :)


Mam nadzieję, że uznacie ten artykuł za pomocny. Już niedługo przedstawię Wam kolejne sposoby na zakończenie Waszej robótki.
Comments


Mereshka Shop Paulina Pleskot

Hej! Miło Cię widzieć!

Mam na imię Paulina i od 2018 roku zajmuję się haftem ręcznym. Uwielbiam haftować realistyczne zwierzęta oraz tworzyć wartościowe, edukacyjne treści, by przybliżyć tę piękną dziedzinę sztuki innym. Zapraszam do buszowania po blogu i zgłębianiu tajników haftu ;)

Czytaj dalej

Podoba Ci się to,
co robię?

Możesz wesprzeć mnie

poprzez postawienie wirtualnej

kawy lub zostanie Patronem w serwisie Patronite:)

Property1Variant3_8a7661fba9.png
bottom of page