top of page

Nowoczesny haft dla absolutnie początkujących - Celeste Johnston

Pod koniec maja dostałam maila z wydawnictwa Publicat. Zaproszono mnie w nim do udziału w akcji promocyjnej ich najnowszej książki - Nowoczesny haft dla absolutnie początkujących, autorstwa Celeste Johnston. Bez wahania się zgodziłam z kilku powodów. Po pierwsze, kojarzyłam autorkę z jej konta na Instagramie - Lemon Made Shop i byłam ciekawa, jakie dzieło, tym razem nie hafciarskie, wyszło spod jej rąk. A po drugie - na polskim rynku wciąż jest tak mało nowoczesnych książek o hafcie, że wydanie kolejnej można traktować jak prawdziwe święto w hafciarskim świecie. Jest to zdecydowanie coś, co warto promować - szczególnie, gdy wydawana pozycja jest pozycją naprawdę dobrą.
Tytuł sugeruje nam, że książka adresowana jest do absolutnie początkujących hafciarzy i hafciarek i po dokładnym jej przejrzeniu, całkowicie się z tą tezą zgadzam.Początkowe strony książki poświęcone są podstawom - jak dobierać tkaniny, jakich narzędzi do haftu będziemy potrzebować, jak umieścić tkaninę w tamborku, jak przenieść na tę tkaninę wzór, czy - jak haftować na ubraniach. Wszystko opisane jest niezwykle prostym językiem, a potencjalne zwroty, które mogą być niezrozumiałe dla laika, są od razu wyjaśniane. Pełno tutaj naprawdę wartościowych porad - między innymi o tym, by podczas haftowania na jasnej, cienkiej tkaninie, używać dwóch warstw materiału, dzięki czemu ciemne nitki nie będą prześwitywać spod spodu, czy trick z użyciem lampki do czytania zamontowanej do tamborka podczas wieczornego haftowania. Całość opatrzona jest pięknymi, wyraźnymi zdjęciami w dobrej jakości, które idealnie obrazują to, co autorka wyjaśnia w tekście. Dzięki temu instrukcje będą czytelne zarówno dla osób, które wolą podpowiedzi zapisane krok po kroku, jak i wzrokowców preferujących porady obrazkowe.
Po tym naprawdę obszernym wprowadzeniu, autorka proponuje przygotowanie botanicznego próbnika, dzięki któremu możemy przećwiczyć 15 ściegów używanych następnie w przygotowanych przez Celeste wzorach. Instrukcja wykonania każdego ze ściegów znajduje się z tyłu książki - znajdziemy tam zarówno instrukcję słowną, jak i poglądowy rysunek wykonania haftu. Uważam to za świetny pomysł - zamiast "suchego" ćwiczenia poszczególnych ściegów, można od razu z ich pomocą stworzyć pierwszy, prosty haft przedstawiający gałązki, listki, czy kwiatki.


Botaniczne motywy przewijają się przez resztę książki. Większość pozycji zajmują bowiem wzory wraz z instrukcjami ich wykonania. A wzorów jest aż 12! Wszystkie utrzymane są w stylu charakterystycznym dla samej autorki - botanicznym, ale przy tym prostym, wręcz minimalistycznym, utrzymanym w zabawnych, nasyconych kolorach.Przy każdym wzorze znajdziemy informację o tym, jakich narzędzi będziemy potrzebować oraz jakimi ściegami będziemy wykonywać nasz haft. Przy każdym z nich znajduje się również zdjęcie skończonej pracy wraz z zaznaczonymi ściegami i kolorami użytymi do wyhaftowania poszczególnych elementów. Każdy krok, poczynając od przygotowania tamborka do haftowania, jest dokładnie opisany i zobrazowany zdjęciami. Koniec każdego wzoru poświęcono na dziennik hafciarski - ciekawe zadania, które pomogą w dalszym rozwijaniu hafciarskich umiejętności (np. "Jakie są twoje ulubione rośliny? Wypisz je poniżej. Naucz się je wyszywać i stwórz swój własny haftowany ogród marzeń"). To bardzo fajny sposób na kontynuowanie pracy z książką, nawet po zakończeniu wyszywania wszystkich dostępnych w niej projektów.


Jestem pod wrażeniem wzorów przygotowanych przez autorkę. Różnią się one stopniem zaawansowania, ale wszystkie, co do jednego, skonstruowane są w taki sposób, że bez problemu poradzą sobie z nimi osoby, które nigdy wcześniej nie haftowały. Większość ściegów wykonywanych jest całym pasemkiem muliny lub jego większością, dzięki czemu dokończenie haftu nie zajmie dużo czasu, a cierpliwość hafciarki czy hafciarza, nie zostanie wystawiona na wielką próbę. Wzory są proste i nieskomplikowane, ale dzięki użytym kolorom i stylowi są niezwykle ciekawe. Jestem pewna, że znajdą wielu wielbicieli.Podsumowując - książkę uważam za świetną lekturę, czy nawet zeszyt ćwiczeń dla osób, które dopiero uczą się haftować. Poszczególne etapy pracy nad haftem opisane są w przejrzysty sposób, a dobrej jakości zdjęcia obrazują każdy krok. Pozycja idealnie nada się na prezent dla początkującej hafciarki, czy hafciarza, ale może stanowić też ciekawą propozycję dla osoby, która chciałaby spróbować haftu w stylu tak charakterystycznym dla Celeste Johnston - botanicznym, minimalistycznym, współczesnym i zabawnym :)


Wydawnictwu Publicat dziękuję za bezpłatny egzemplarz książki, a Was z całego serca zachęcam do zakupu książki Nowoczesny haft dla absolutnie początkujących, którą znajdziecie na stronie wydawnictwa oraz w każdej dobrej księgarni ;)

Comments


Mereshka Shop Paulina Pleskot

Hej! Miło Cię widzieć!

Mam na imię Paulina i od 2018 roku zajmuję się haftem ręcznym. Uwielbiam haftować realistyczne zwierzęta oraz tworzyć wartościowe, edukacyjne treści, by przybliżyć tę piękną dziedzinę sztuki innym. Zapraszam do buszowania po blogu i zgłębianiu tajników haftu ;)

Czytaj dalej

Podoba Ci się to,
co robię?

Możesz wesprzeć mnie

poprzez postawienie wirtualnej

kawy lub zostanie Patronem w serwisie Patronite:)

Property1Variant3_8a7661fba9.png
bottom of page