top of page

Wzornik haftów przeworskich - teka autorstwa Barłomieja Jankiewicza

Nie będę ukrywać - rzadko kiedy wchodzę na Facebooka. Nie zrezygnowałam z niej jednak całkowicie i, choć sama mało co tam publikuję, to obserwuję wiele instytucji kultury (i nie tylko), by być na bieżąco z ciekawymi wydarzeniami, wystawami czy warsztatami, które oferują. I w taki właśnie sposób natrafiłam na post Muzeum w Przeworsku, w którym informowali o wypuszczeniu teki ze Wzornikiem haftów przeworskich będącą zwieńczeniem wystawy o tym samym tytule. Jakaż była moja radość, gdy okazało się, że cała teka dostępna jest do pobrania całkowicie za darmo ze strony Muzeum. Oczywiście, od razu pobrałam swoją kopię, a także zamówiłam darmowy wydruk teki (niestety, nakład został już wyczerpany).


Część teki zajmuje swoiste wprowadzenie do haftu przeworskiego - jego historii, wykorzystywanych technikach, elementach stroju, które były zdobione, ale także o wykorzystaniu haftu na domowych tekstyliach, w tym ściennych makatkach.


Wzornik zawiera 17 wzorów hafciarskich znajdujących się na obiektach (odświętnych strojach kobiecych i makatce) wybranych ze zbiorów instytucji Muzeum w Przeworsku Zespołu Pałacowo-Parkowego i Biblioteki Publicznej Gminy Gać oraz ze zbiorów prywatnych: Edyty Chomentowskiej z Maćkówki i Renaty Starczewskiej z Gorliczyny. Znajdziemy tutaj dokładny opis każdego z tych obiektów, jego czas powstania, a także wykonawcę (gdy jest on znany). Kolejną część stanowi krótka instrukcja wykonania każdego ze wzorów, a całość zakończona jest opisem wykonania ściegów używanych do poszczególnych wzorów.


Reszta obszernej teki to wzory nadrukowane na wysokiej jakości, gruby papier. Na plus należy zaliczyć ich różnorodność - wzory pochodzą z różnych elementów stroju, wykonywane są różnymi technikami i przedstawiają różne motywy. Oczywiście, jak to w przypadku haftu ludowego, królują tutaj motywy roślinne, ale znalazło się również miejsce na wzór haftu z tradycyjnej ściennej makatki z sentencją "Miłość i zgoda domu ozdoba".


Myślę, że nie ma sensu, bym za bardzo się rozwodziła nad zawartością teki. Możecie same się przekonać, jak wieloma informacjami Muzeum podzieliło się całkowicie za darmo. Początkowo istniała nawet możliwość zamówienia bezpłatnego wydruku teki, który też widzicie na zamieszczonych przeze mnie zdjęciach. Niestety, nakład się wyczerpał i obecnie można jedynie pobrać pliki w wersji pdf do samodzielnego wydruku. Opis, który umieszczono także w tece, razem z plikami do pobrania, znajdziecie POD TYM LINKIEM NA STRONIE MUZEUM W PRZEWORSKU.


A jak już tam będziecie, polecam rozejrzeć się bardziej, bowiem wśród darmowych plików do pobrania znajdziecie także monograficzny album poświęcony ludowym strojom przeworskim - mający aż 242 strony! (DO POBRANIA TUTAJ) i kolejny wzornik haftów przeworskich, liczący "jedynie" 144 strony (DO POBRANIA TUTAJ).


Trzeba przyznać, że Muzeum w Przeworsku robi niesamowicie dobrą robotę, jeśli chodzi o dzielenie się wiedzą i kultywowanie regionalnych tradycji. Oby więcej takich inicjatyw!


A może Wy znacie jakieś polskie (lub zagraniczne) muzeum, które w podobny sposób zachęca do poszerzenia wiedzy i sięgnięcia do ludowego rękodzieła?




 

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis będzie dla Ciebie pomocny. Jeśli tak właśnie jest, zapraszam do lektury innych wpisów na blogu, znajdziesz tutaj wiele ciekawostek ze świata haftu oraz porady, jak samemu zacząć przygodę z tą techniką :) Będzie mi również miło, jeśli poślesz ten post dalej i dasz o nim znać znajomym! A jeśli chcesz wesprzeć moją działalność, może postawisz mi wirtualną kawę? Wiadomo, że przy ciepłym naparze lepiej się pracuje! :D Wystarczy, że klikniesz w link poniżej ;) Z góry dziękuję i do usłyszenia!





Comments


Mereshka Shop Paulina Pleskot

Hej! Miło Cię widzieć!

Mam na imię Paulina i od 2018 roku zajmuję się haftem ręcznym. Uwielbiam haftować realistyczne zwierzęta oraz tworzyć wartościowe, edukacyjne treści, by przybliżyć tę piękną dziedzinę sztuki innym. Zapraszam do buszowania po blogu i zgłębianiu tajników haftu ;)

Czytaj dalej

Podoba Ci się to,
co robię?

Możesz wesprzeć mnie

poprzez postawienie wirtualnej

kawy lub zostanie Patronem w serwisie Patronite:)

Property1Variant3_8a7661fba9.png
bottom of page