top of page

Ściegi w hafcie ręcznym - ścieg cerowniczy

Ścieg cerowniczy nie jest oczywistym wyborem, kiedy myślimy o ściegach w hafcie ręcznym. Jak sama nazwa wskazuje, używany jest głównie do cerowania, jednak z powodzeniem możemy wykorzystać go i w naszej ukochanej technice. Inna jego nazwa, czyli koszyczek, sugeruje nam natomiast, jak ścieg może wyglądać i do czego można go wykorzystać. Tak jak ścieg różyczka, który pokazywałam prawie rok temu, ścieg cerowniczy należy do ściegów, w których wykorzystuje się bowiem element tkania, dzięki czemu uzyskuje się ciekawą fakturę. Jak go wykonać? Już pokazuję :)
  1. Wbij igłę od spodu w miejscu rozpoczęcia ściegu. Przeciągnij nitkę.

  2. Wbij igłę od góry poniżej pierwszego wkłucia. Odległość od pierwszego wkłucia będzie stanowiła wysokość "koszyczka". Przeciągnij nitkę, tworząc ścieg prosty.

  3. Stwórz kilka kolejnych ściegów prostych równoległych do siebie i oddalonych mniej więcej na tę samą odległość. Powinna być ich parzysta liczba.

  4. Wbij igłę od spodu w jednym z "rogów" wyznaczanych przez ściegi proste.

  5. Zacznij tkać - przeplataj igłę raz pod, raz nad stworzonymi ściegami prostymi. Najlepiej użyć do tego tępej igły lub odwrócić igłę i przeplatać ją od strony uszka.

  6. Gdy skończysz przeplatać pierwszy rząd, możesz zabezpieczyć ścieg, wbijając igłę tuż za ostatnim pionowym ściegiem, a następnie wrócić na początek, koło miejsca, w którym rozpoczynałaś przeplatanie. Ja jednak opuściłam ten krok, dzięki czemu zaoszczędziłam sporo muliny (ponieważ nie prowadziłam jej po lewej stronie robótki). Zamiast tego odwróciłam igłę i zaczęłam przeplatać nitki od drugiej strony w odwrotnej kolejności. Tam, gdzie poprzednio igła przechodziła pod nitką, teraz prowadziłam ją nad i na odwrót.

  7. Powtarzaj czynność, aż zakryjesz całkowicie swoje początkowe ściegi proste.

  8. Na koniec wbij igłę w rogu "koszyczka" i zakończ supełkiem po lewej stronie.


Co jest ważne w ściegu cerowniczym? By nadmiernie nie ściągać nitki podczas przeplatania - robiąc to, nasz koszyczek się wykrzywi. Uważaj również, by przez przypadek nie zahaczyć igłą o stworzone już ściegi. Dzięki temu unikniesz nieestetycznych wystających nitek. 

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis będzie dla Ciebie pomocny. Jeśli tak właśnie jest, zapraszam do lektury innych wpisów na blogu, znajdziesz tutaj wiele ciekawostek ze świata haftu oraz porady, jak samemu zacząć przygodę z tą techniką :) Będzie mi również miło, jeśli poślesz ten post dalej i dasz o nim znać znajomym! A jeśli chcesz wesprzeć moją działalność, może postawisz mi wirtualną kawę? Wiadomo, że przy ciepłym naparze lepiej się pracuje! :D Wystarczy, że klikniesz w link poniżej ;) Z góry dziękuję i do usłyszenia!

Comments


Mereshka Shop Paulina Pleskot

Hej! Miło Cię widzieć!

Mam na imię Paulina i od 2018 roku zajmuję się haftem ręcznym. Uwielbiam haftować realistyczne zwierzęta oraz tworzyć wartościowe, edukacyjne treści, by przybliżyć tę piękną dziedzinę sztuki innym. Zapraszam do buszowania po blogu i zgłębianiu tajników haftu ;)

Czytaj dalej

Podoba Ci się to,
co robię?

Możesz wesprzeć mnie

poprzez postawienie wirtualnej

kawy lub zostanie Patronem w serwisie Patronite:)

Property1Variant3_8a7661fba9.png
bottom of page