top of page

Ściegi w hafcie ręcznym - ścieg maczek

Możemy uznać, że wciąż rozkręcam się po świątecznym i noworocznym obżarstwie i lenistwie, dlatego dzisiaj, drugi tydzień z rzędu, będzie kolejny, banalny ścieg, który możecie wykorzystać w swoich haftowanych pracach. Ścieg maczek jest drobną modyfikacją fastrygi (ściegu za igłą), jeśli więc nie sprawia Wam ona trudności, również maczek będzie kaszką z mleczkiem.
  1. Wbij igłę od dołu w miejscu, w którym ma zaczynać się ścieg. Przeciągnij nitkę.

  2. Wbij igłę około milimetra-dwóch na prawo, tworząc króciutki ścieg. Przeciągnij nitkę.

  3. Wbij igłę od dołu, około pół centymetra na prawo. Przeciągnij nitkę.

  4. Wbij igłę około milimetra-dwóch na prawo, tworząc kolejny ścieg.

  5. Kontynuuj haftowanie.


W przypadku fastrygi odstępy między ściegami miały taką samą długość, jak ściegi. W przypadku maczka - ściegi powinny być króciutkie, ze znacznie dłuższymi przerwami. Ważne, by zachować spójność - by wszystkie ściegi były jednakowej długości, tak samo, jak przerwy między nimi.


Do czego możemy wykorzystać maczek? Również za jego pomocą możemy przyszyć do siebie dwa kawałki materiału. Jego rytmiczność może także stanowić ciekawy element zdobniczy wypełniający powierzchnię haftu.

 

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis będzie dla Ciebie pomocny. Jeśli tak właśnie jest, zapraszam do lektury innych wpisów na blogu, znajdziesz tutaj wiele ciekawostek ze świata haftu oraz porady, jak samemu zacząć przygodę z tą techniką :) Będzie mi również miło, jeśli poślesz ten post dalej i dasz o nim znać znajomym! A jeśli chcesz wesprzeć moją działalność, może postawisz mi wirtualną kawę? Wiadomo, że przy ciepłym naparze lepiej się pracuje! :D Wystarczy, że klikniesz w link poniżej ;) Z góry dziękuję i do usłyszenia!Comments


Mereshka Shop Paulina Pleskot

Hej! Miło Cię widzieć!

Mam na imię Paulina i od 2018 roku zajmuję się haftem ręcznym. Uwielbiam haftować realistyczne zwierzęta oraz tworzyć wartościowe, edukacyjne treści, by przybliżyć tę piękną dziedzinę sztuki innym. Zapraszam do buszowania po blogu i zgłębianiu tajników haftu ;)

Czytaj dalej

Podoba Ci się to,
co robię?

Możesz wesprzeć mnie

poprzez postawienie wirtualnej

kawy lub zostanie Patronem w serwisie Patronite:)

Property1Variant3_8a7661fba9.png
bottom of page