top of page

Ściegi w hafcie ręcznym - ścieg piórkowy

Na dzisiaj przygotowałam dla Was pierwszy ścieg z grupy ściegów gałązkowych, czyli ścieg piórkowy (po angielsku feather stitch). Należy on do odmiany ściegu zadziergiwanego, o którym wspominałam już w jednym z poprzednich postów. Jeśli zatem ścieg zadziergiwany przypadł Ci do gustu i opanowałaś technikę jego wykonania, koniecznie spróbuj ściegu piórkowego, dzięki któremu wyhaftujesz fantazyjne gałązki, drabinki, czy wypełnisz powierzchnię tkaniny fakturą.


Jak go poprawnie wykonać? Już pokazuję :)
 1. Wbij igłę od spodu w miejscu, w którym ma zaczynać się Twój ścieg. Przeciągnij nitkę.

 2. Wbij igłę od góry około pół centymetra na prawo od pierwszego ściegu.

 3. Przeciągnij nitkę, zostawiając niewielką pętelkę.

 4. Wbij igłę od dołu pośrodku dwóch ściegów i około pół centymetra w dół. Upewnij się, że igła znajduje się powyżej pętelki i przeciągnij nitkę do końca.

 5. Skieruj wolną nitkę w dół, tworząc niewielki trójkąt. Trzymaj nitkę palcem.

 6. Wbij igłę około pół centymetra na prawo od ostatniego ściegu.

 7. Wciąż trzymając nitkę palcem, przeciągaj ją na lewą stronę, aż zostanie niewielka pętelka.

 8. Wbij igłę od spodu, pośrodku dwóch ostatnich ściegów i około pół centymetra w dół. Upewnij się, że igła znajduje się powyżej pętelki i przeciągnij nitkę do końca.

 9. Kolejny ścieg wykonaj tuż pod pierwszym, początkowym wkłuciem.

 10. Kontynuuj haftowanie, tworząc kolejne trójkąty - raz z prawej, raz z lewej strony.

 11. Gdy chcesz zakończyć haft, dojdź do momentu, gdy masz trójkąt i igłę wbitą od dołu u jego podstawy. Zamiast tworzyć ścieg pół centymetra na prawo, bądź na lewo, wykonaj krótki, pojedynczy ścieg przytrzymujący wolny trójkąt z nitki w miejscu.

Wykonanie ściegu piórkowego wymaga odrobiny wprawy. Nie przejmuj się jednak, gdy Twoje gałązki, czy też "trójkąciki" nie są idealne. Staraj się opanować technikę, a na ćwiczenia precyzji przyjdzie pora potem. Gdy załapiesz, o co chodzi, spróbuj poeksperymentować z nachyleniem ściegów pod innym kątem, czy ich długością. Bazując na ściegu piórkowym można bowiem osiągnąć rozmaite efekty za pomocą niewielkiej zmiany.


 

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis będzie dla Ciebie pomocny. Jeśli tak właśnie jest, zapraszam do lektury innych wpisów na blogu, znajdziesz tutaj wiele ciekawostek ze świata haftu oraz porady, jak samemu zacząć przygodę z tą techniką :) Będzie mi również miło, jeśli poślesz ten post dalej i dasz o nim znać znajomym! A jeśli chcesz wesprzeć moją działalność, może postawisz mi wirtualną kawę? Wiadomo, że przy ciepłym naparze lepiej się pracuje! :D Wystarczy, że klikniesz w link poniżej ;) Z góry dziękuję i do usłyszenia!Comments


Mereshka Shop Paulina Pleskot

Hej! Miło Cię widzieć!

Mam na imię Paulina i od 2018 roku zajmuję się haftem ręcznym. Uwielbiam haftować realistyczne zwierzęta oraz tworzyć wartościowe, edukacyjne treści, by przybliżyć tę piękną dziedzinę sztuki innym. Zapraszam do buszowania po blogu i zgłębianiu tajników haftu ;)

Czytaj dalej

Podoba Ci się to,
co robię?

Możesz wesprzeć mnie

poprzez postawienie wirtualnej

kawy lub zostanie Patronem w serwisie Patronite:)

Property1Variant3_8a7661fba9.png
bottom of page