top of page

Ściegi w hafcie ręcznym - ścieg węzełkowy słupkowy

Kontynuujemy przygodę po ściegach w hafcie ręcznym. Dzisiaj poleca się ścieg z grupy węzełkowych - ścieg węzełkowy słupkowy (ang. pistil stitch), który nie powinien nastręczyć Wam trudności, szczególnie, jeśli opanowałyście wykonanie węzełków francuskich z jednego z moich wcześniejszych wpisów. Ścieg węzełkowy słupkowy jest w zasadzie węzełkiem francuskim, odróżnia go od niego tylko jeden krok. Jak go wykonać? Już pokazuję!


  1. Zaczynamy, jak przy węzełkach francuskich. Wbij igłę od spodu, w miejscu, w którym ma zaczynać się Twój ścieg. Przeciągnij nitkę.

  2. Połóż tamborek na płaskiej powierzchni. Złap nitkę niedominującą ręką tuż przy tkaninie. Nawiń nitkę dwukrotnie na igłę. Cały czas trzymaj nitkę niedominującą ręką.

  3. Wbij igłę do połowy około pół centymetra od pierwszego wkłucia, wciąż trzymając nitkę ręką.

  4. Naciągnij nitkę, by supełek zjechał na dół igły i znalazł się tuż przy tkaninie. Trzymając nitkę ręką, podnieś tamborek i przeciągnij nitkę na lewą stronę. Wypuść nitkę z niedominującej ręki dopiero w momencie, gdy zostanie niewielka pętelka. Przeciągnij nitkę do końca.

  5. Supełek gotowy!

Jak widzicie, od zwykłego supełka francuskiego, ścieg węzełkowy słupkowy różni się jedynie miejscem ponownego wkłucia igły w materiał. Przy węzełkach francuskich igłę wbijamy w to samo miejsce. Tutaj - kawałek dalej, tworząc krótki ścieg, na którym osadzony jest nasz węzełek.


Ściegu możemy użyć do haftowania pręcików kwiatów, czułek owadów, może być punktem wyjścia do tworzenia śnieżynek, czy innych większych kompozycji. Myślę, że może okazać się przydatny i warto wyćwiczyć jego poprawne wykonanie :)

 

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis będzie dla Ciebie pomocny. Jeśli tak właśnie jest, zapraszam do lektury innych wpisów na blogu, znajdziesz tutaj wiele ciekawostek ze świata haftu oraz porady, jak samemu zacząć przygodę z tą techniką :) Będzie mi również miło, jeśli poślesz ten post dalej i dasz o nim znać znajomym! A jeśli chcesz wesprzeć moją działalność, może postawisz mi wirtualną kawę? Wiadomo, że przy ciepłym naparze lepiej się pracuje! :D Wystarczy, że klikniesz w link poniżej ;) Z góry dziękuję i do usłyszenia!Comments


Mereshka Shop Paulina Pleskot

Hej! Miło Cię widzieć!

Mam na imię Paulina i od 2018 roku zajmuję się haftem ręcznym. Uwielbiam haftować realistyczne zwierzęta oraz tworzyć wartościowe, edukacyjne treści, by przybliżyć tę piękną dziedzinę sztuki innym. Zapraszam do buszowania po blogu i zgłębianiu tajników haftu ;)

Czytaj dalej

Podoba Ci się to,
co robię?

Możesz wesprzeć mnie

poprzez postawienie wirtualnej

kawy lub zostanie Patronem w serwisie Patronite:)

Property1Variant3_8a7661fba9.png
bottom of page