top of page

Projekt "365 dni" + bezpłatny pdf

Nowy Rok zbliża się wielkimi krokami. Tradycyjnie, jest to czas podsumowań oraz postanowień. Jaki był mijający rok? Co udało nam się osiągnąć? Jakie projekty zakończyliśmy? A jakie wciąż na nas czekają?


W tym szczególnym czasie chciałam opowiedzieć Wam o świetnym pomyśle, dzięki któremu haft będzie towarzyszył Wam codziennie przez cały 2024 rok. W Internecie popularny jest projekt "365 dni". Chodzi w nim o to, by każdego dnia, za pomocą wybranej techniki rękodzielniczej, tworzyć jakiś jeden element, by na koniec roku uzyskać z pojedynczych elementów gotowy projekt będący podsumowaniem ostatnich dwunastu miesięcy. W dziewiarstwie można stworzyć temperaturowy kocyk, gdzie do każdego rzędu reprezentującego jeden dzień, przypisany będzie konkretny kolor wybrany na podstawie średniej temperatury i użytego klucza. Na koniec roku mamy dzięki temu nie tylko gotowy koc, ale również swoistą pamiątkę, dzięki której możemy zobaczyć, jak zmieniała się temperatura.


Projekt 365 dni można również przełożyć na język haftu. Poniżej mam dla Was kilka przykładów znalezionych w Internecie.


 

Podstawowym wariantem projektu jest haftowanie jednej ikonki dziennie. Powinien być to jakiś symbol, który najlepiej odda istotę danego dnia. Wypad do ZOO? Wyhaftuj malutkiego słonia. Wycieczka do nowego miasta? Zrób malutki symbol z najbardziej rozpoznawalną budowlą. Cały dzień siedziałaś w domu i oglądałaś filmy? Wybierz charakterystyczny motyw z jednego z nich i dołącz go do reszty elementów. Projekt w takim wydaniu nie wymaga żadnych przygotowań, poza dobraniem odpowiednio dużego tamborka. Bazuje on raczej na spontaniczności, a każdy haft nie powinien zająć więcej niż kilkanaście minut.

 

Tamborek można również podzielić na dwanaście równych części, a na ich szczycie wyszyć nazwy poszczególnych miesięcy. Następnie, codziennie, w odpowiednim polu haftujemy jeden charakterystyczny element. Ten wariant projektu nie różni się zatem od poprzedniego. Po prostu, dzięki zastosowaniu konkretnego podziału na miesiące, łatwiej będzie nam sobie po czasie przypomnieć, do jakiego wydarzenia może nawiązywać dany symbol. Co prawda, sposób ten wymaga odrobiny więcej przygotowań, ale myślę, że wart jest rozważenia.

 

Zamiast wypełniać tamborek ikonkami, możemy użyć jednego, konkretnego ściegu, na przykład różyczki, ściegu ryżowego czy węzełków francuskich. Ta wersja pozwoli nam na stworzenie swoistego "temperaturowego tamborka". Wystarczy, że przypiszesz konkretny zakres temperatur do danego koloru muliny a następnie w ciągu roku każdego dnia wyciągniesz średnią temperaturę i na jej podstawie dobierzesz kolor różyczki lub innego ściegu. Kolor możesz przypisać również do innych rzeczy - do swojego nastroju, do ilości przeczytanych stron w książce, do ilości kroków... Możesz dzięki temu połączyć dwa projekty - 365 dni oraz tracker czegoś, co chciałabyś monitorować. Jeśli bowiem Twoim celem na 2024 rok jest czytanie większej ilości książek, motywacja w postaci ściegu w kolorze odpowiadającemu dużej liczbie przeczytanych stron może pomóc w jego osiągnięciu, a także stanowić swoistą nagrodę na koniec każdego dnia. Dzięki temu staniesz się również ekspertką w haftowaniu danego ściegu. W końcu stworzenie 365 różyczek to nie lada wyzwanie!

 

Jeśli chcesz wyćwiczyć jakiś konkretny ścieg albo sposób haftowania, możesz również skorzystać z książki typu "365" dni, gdzie na każdy dzień roku przypada jeden ścieg. Przeglądając Internet, znalazłam książkę Sashiko 365: Stitch a new sashiko embroidery pattern every day of the year. Sashiko jest japońskim sposobem haftu, o którym pisałam szerzej w tym poście, a dzięki tej książce i codziennej praktyce, na pewno staniecie się w niej mistrzami. Możecie zawczasu przygotować sobie 365 kwadratów, by codziennie wyszywać na nich konkretny wzór z książki, by na koniec roku, na przykład zszyć wszystkie kwadraty tworząc duży koc. To tylko moja propozycja, ale jestem pewna, że wpadniecie na swoje sposoby wykorzystania tej książki. Jeśli jesteście zainteresowane - jest dostępna w Empiku za niecałe 80 złotych.

 

Oczywiście, nie są to jedyne opcje. Każda z nas może stworzyć swój własny pomysł na projekt 365 dni. Jeśli chodzi o mnie - postanowiłam sobie, że każdego miesiąca wyhaftuję portret innego ptaszka zamieszkującego Polskę. Jeśli chcecie śledzić moje poczynania, zapraszam do obserwowania mnie na Instagramie, tam jestem zdecydowanie najbardziej aktywna.


Jeśli również chcesz w 2024 roku stworzyć swój własny projekt 365 dni, mam dla Ciebie niespodziankę! Poniżej, zupełnie za darmo, możesz znaleźć pdf z wzorem na tamborek. Wzór to okrąg podzielony na 12 części, każda podpisana kolejną nazwą miesiąca. Wzór możesz wydrukować, przenieść na materiał za pomocą pisaka do tkanin i użyć go do stworzenia własnego, niepowtarzalnego tamborka, który będzie podsumowaniem Twojego 2024 roku :)


 

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis będzie dla Ciebie pomocny. Jeśli tak właśnie jest, zapraszam do lektury innych wpisów na blogu, znajdziesz tutaj wiele ciekawostek ze świata haftu oraz porady, jak samemu zacząć przygodę z tą techniką :) Będzie mi również miło, jeśli poślesz ten post dalej i dasz o nim znać znajomym! A jeśli chcesz wesprzeć moją działalność, może postawisz mi wirtualną kawę? Wiadomo, że przy ciepłym naparze lepiej się pracuje! :D Wystarczy, że klikniesz w link poniżej ;) Z góry dziękuję i do usłyszenia!Comments


Mereshka Shop Paulina Pleskot

Hej! Miło Cię widzieć!

Mam na imię Paulina i od 2018 roku zajmuję się haftem ręcznym. Uwielbiam haftować realistyczne zwierzęta oraz tworzyć wartościowe, edukacyjne treści, by przybliżyć tę piękną dziedzinę sztuki innym. Zapraszam do buszowania po blogu i zgłębianiu tajników haftu ;)

Czytaj dalej

Podoba Ci się to,
co robię?

Możesz wesprzeć mnie

poprzez postawienie wirtualnej

kawy lub zostanie Patronem w serwisie Patronite:)

Property1Variant3_8a7661fba9.png
bottom of page